Domēnu reģistrācija

Viegli izrunājams mājas lapas nosaukums ir būtsks priekšnoteikums, lai jūsu tīmekļa vietne paliktu cilvēkiem atmiņā un viņi to varētu apmeklēt atkārtoti. Kā pareizi izvēlēties domēnu jau rakstījām iepriekš, šoreiz par to, kā notiek domēnu reģistrācija un kā uz šīs izmaksu pozīcijas ietaupīt.

  1. Ievads (tiek atklātas domēnu reģistrēšanas īpatnības);
  2. Domēnu reģistrēšana Latvijā (uzsvars uz .lv domēniem un niansēm);
  3. Kā reģistrēt domēnu ārzemēs (uzsvars uz .com, .org un .net domēniem).

Domēnu reģistrācija Latvijā vai ārzemēs?

Jau vairākus gadus domēnus ar dažādiem paplašinājumiem, t.sk. .com, .org, .biz, .lv ir iespējams piereģistrēt gan Latvijā, gan ārzemēs. Līdzīgi kā ar plaiša patēriņa precēm arī domēnu reģistrācijā Latvija izceļas ar  augstākām izmaksām, taču atšķirība nav pārlieku būtiska.

Starptautiskā domēna, piemēram, .com izvēle ir loģisks solis privātpersonām un uzņēmumiem, kas strādā eksporta tirgos vai vismaz uztur sakarus ar pircējiem vai interesentiem ārvalstīs. Visi pārējie var izvēlēties .lv zonas domēnu. Lai reģistrētu .com domēnu var izmantot tūkstošiem reģistratūru visā pasaulē. Labākais veids kā atrast pareizu risinājumu ir salīdzināt pakalpojumus pēc cenas. Jāņem gan vērā, ka ērtāk ir reģistrēt domēnu un pieteikt hostingu vienā vietā, bet kopumā tas nav obligāti.

Kā reģistrēt domēnu Latvijā?

Reģistrēt Latvijas domēnu (.lv domain) turpretim ir vērts tikai vienā vietnē NIC.lv. NIC * ir galvenā atbildīgā institūcija Latvijā un tās pārvaldībā ir visu .lv zonas domēnu reģistrāciju un citu reģistratūru darbības uzraudzība, konsultācijas un apmācība. Nic.lv varat reģistrēt gan tradicionālos domēnu vārdus, gan latviskos domēnus (ar garumzīmēm un mīkstinājuma zīmēm).Maksa par šo pakalpojumu, ja izmantojat NIC ir aptuveni 12 eur/gadā tradicionālam .lv domēnam. Ja maksāsiet par vairākiem gadiem uzreiz saņemsiet nelielu atlaidi.

Nedaudz lētāks ir latviskais domēns ar mīkstinājuma vai garumzīmēm.  Lai arī negribas mazināt jūsu degsmi par latviska domēna vārda izvēli, tomēr svarīgi atzīmēt, ka šo vārdu izmantošana var radīt problēmas, jo atsevisķi interneta pārlūki un epasta servisi tos neatpazīst. Piemēram, izvēloties latvisko domēnu valūtaskurss.lv, atsevišķos gadījumos tas jums būs jāraksta kā xn--valtaskurss-xkc.lv. Pamēģiniet izlasīt to skaļi, tā, lai citi to atcerās jau pirmajā reizē un spriediet paši par šādu domēnu efektivitāti. No otras puses, ja orientējaties tikai uz google meklējumu rezultātiem, tad tas nekādi netraucēs.

Reģistrējot .lv domēnu pie starpniekiem ir iespējama laika nobīde un, piemēram, pēc domēna pieteikšanas tas var tikt reģistrēts pat pēc vairākām dienām. Ja šajā laika periodā kāds cits pieteiks šo domēnu NIC servisā, tad viņam būs prioritāte. No otras puses, ja vienīgais kritērijs ir cena, varat arī mēģināt reģistrēt domēnu kādā no uzņēmumiem, kuriem pamatbizness ir hostings. Iespējams, viņi jaunajiem klientiem piedāvā atlaides.

Maksājumi jāveic elektroniski ar bankas pārskaitījumu, Paypal vai kādu citu starpnieku servisu (skatieties sarakstu pakalpojuma sniedzēja mājaslapā).

Katru mēnesi Latvijā tiek reģistrēti vidēji 1000 – 4000 domēni un kopumā apritē šobrīd ir aptuveni 100 tūkstoši domēnu ar paplašinājumu .lv, taču jāņem vērā, ka visi populārākie vārdi jau ir aizņemti, taču jums var paveikties. Lai pārbaudītu vai izvēlētais domēna vārds ir brīvs, ieejiet Nic.lv mājaslapā un pārbaudiet paši. Ja domēns ir aizņemts saņemsiet paziņojumu, ka domēns jau ir reģistrēts.

Tas gan nav pasaules gals un nav iemesls krist panikā. Latviešu valoda ir samērā bagatīga un gandrīz visiem vārdiem ir iespējams atrast atbilstošus sinonīmus vai arī vienkārši var izdomāt labāku domēna nosaukumu. Gadījumā, ja tomēr esat nolēmuši, ka jums 100% ir nepieciešams tieši konkrētais vārds, varat izmantot domēna īpašnieka noteikšanas pakalpojumus NIC mājas lapā (meklējiet izvēlni WHOIS lapas kreisajā pusē un varēsiet sazināties ar īpašnieku).

Brīdī, kad jums izdosies atrast sev piemērotu domēna vārdu jūs redzēsiet paziņojumu, ka domēna vārds ir pieejams. Turpinājumā atliek reģistrēties, sekot instrukcijām un veikt apmaksu par domēna lietošanas tiesību iegūšanu uz gadu vai ilgāku termiņu. Maksājot par vairākiem gadiem uzreiz saņemsiet atlaidi.

Norēķinu nianses

Rēķins jāsamaksā 14 dienu laikā kopš tā izrakstīšanas, ja tas netiks veikts saņemsiet atgādinājuma vēstuli un jums tiks dotas vēl 7 dienas. Ja maksājums netiks veikts domēna vārds tiks atslēgts, taču vēl 30 dienu laikā varēsiet veikt maksājumu. Šādi noteikumi ļauj reģistrēt domēnu un veikt maksājumu par to divu mēnešu laikā, taču, kamēr nauda nebūs samaksāta domēnu nevarēsiet nekādi izmantot. Turklāt, ja nemaksāsiet savlaicīgi pāris reizes, jums var tikt apgrūtināta pieeja domēnu reģistrācijai. Gadījumā, ja pārdomāsiet un pirms maksājuma veikšanas vai vēlāk vēlēsieties atteikties no domēna, to būs iespējams izdarīt, nosūtot parakstītu iesniegumu pa faksu (veidlapas būs pieejamas jūsu profilā) vai izmantojot epastu.

Kā reģistrēt domēnu ārzemēs?

Saskaņā ar jaunāko informāciju pasaulē šobrīd ir reģistrēti gandrīz 145 miljoni .com domēnu, kas ir aptuveni 1500 reizes vairāk kā domēnu ar .lv paplašinājumu. Tādējādi nav nekāds pārsteigums, ka gandrīz visi vārdi vai vārdu salikumi angļu valodā, kurus būtu vērts izmantot kā domēna vārdu ir aizņemti. Eksperimenta labad, pamēģiniet izdomāt 20 jēdzīgus vārdus vai vārdu kombināciju pasaulē viskonkurējošākajā nišā – svara zaudēšanā (angliski, protams,) un pārbaudiet vai tie nav aizņemti. Domēnus iespējams piereģistrēt vairākos simtos reģistratūru, taču zemākās cenas parasti spēj piedāvāt vislielākie uzņēmumi, turklāt tie ir arī visuzticamākie, jo interneta un sociālo tīklu laikmetā nevar atļauties neapmerinātus klientus, kas varētu sākt rakstīt negatīvas atsauksmes par viņu pakalpojumiem.

Apmaksu ārzemju servisos vēlams veikt ar Paypal, jo tas garantē naudas atgūšanu arī tad, ja pakalpojuma sniedzējs izrādās krāpnieks (ļoti maza iespēja). Attiecībā uz elektroniskiem pakalpojumiem, piemēram, e-grāmatām vai domēna reģistrāciju var būt spēkā ierobežojumi, jo pakalpojums tiek sniegts nekavējoties. Lai mazinātu krāpniecības riskus, ir vērts apsvērt iespēju reģistrēt .com domēnu pie kāda no pašiem lielākajiem pakalpojumu sniedzējiem.

Apsveicam! Domēns ir veiksmīgi reģistrēts, tagad atliek, izvēlēties mājas lapas uzturētāju (sk. sadaļu hostings lapas augšpusē) un būsiet gatavi pāriet nākamajā līmenī.


*NIC – NIC.lv (Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta Tīkla risinājumu daļa)

Draudzīgs internets