Labākie bezmaksas antivīrusi

Katram datoram, planšetdatoram vai mobilajam tālrunim mūsdienās ir vajadzīga aizsardzība pret vīrusiem un ļaunatūrām. Šodien noskaidrosim, kuri ir paši labākie bezmaksas antivīrusi un to maksas opcijas.

Vai man ir nepieciešams antivīruss?

Lietojot internetu bez antivīrusa programmas, tas tiks inficēts mazāk kā stundas laikā. Cik liels būs kaitējums? Tas atkarīgs no vīrusa veida, bet var rēķināties gan ar datu un paroļu zādzību, gan ierīcē esošo datu sabojāšanu vai ļaunākā gadījumā sašifrēšanu. Tāpat pastāv iespēja, ka dators pēc inficēšanas kļūst par kāda cita pārvaldītu robotu tīkla sastāvdaļu, kas var tikt izmantoti mēstuļu sūtīšanai vai citiem noziedzīgiem mērķiem.

Rezultātā kļūst pašsaprotami, ka ir jāuzdod, nevis jautājums – vai ir vajadzīgs, bet kāds antivīruss man ir vajadzīgs, lai maksimāli pasargātu savu ierīci. Papildus ņemiet vērā, ka regulāri ir jāatjauno arī citas ierīcē instalētās programmas – interneta pārlūks, flash, java un citas aplikācijas. To ievainojamības tiek regulāri publiski atklātas un nelabvēļi var tās izmantot savu noziedzīgo nodomu īstenošanai.

Kā izvēlēties pareizo antivīrusu programmu?

Bezmaksas antivīrusu programmu piedāvājums pasaulē ir gana plašs. To veidotāji tradicionāli piedāvā bezmaksas versiju, bet vienlaikus arī regulāri sūta aicinājumus pāriet uz maksas jeb pro līmeni, kas nodrošina vēl labāku aizsardzību. Katram pašam saprast, kurš no antivīrusiem ir labāks nav reāli iespējams. Labākais veids, kā atrast pareizo antivīrusu savai ierīcei ir izvērtēt starptautiski atzītu testu rezultātus.

Galvenais, kam jāpievērš uzmanība – antivīrusa vērtējums un tā atrdarbība. Diemžēl saskaņā ar testiem (skat. zemāk) ikviens antivīruss padarīs datoru lēnāku vismaz par 10 – 20 procentiem, bet Kaspersky Antivirus var palēnināt datoru pat par vairāk kā 45% (atverot 50 tīmekļa vietnes vienlaicīgi.), skat. testa rezultātus šeit. Personīgā pieredze liecina, ka jaunākām datoram jaudas zudums būs mazāk izteikts, bet vecākām ierīcēm darbība tik tiešām var jūtami palēnināties.

Kopumā antivīrusi parasti tiek iedalīti 3 klasēs:

  • antivīruss (ietver tikai antivīrusu);
  • drošība internetā jeb internete security (ietver papildus pārlūka aizsardzību, var maskēt lietotāja IP adresi, salīdzina apmeklētās vietnes adresi ar slikto vietņu sarakstu un izmet paziņojumus par briesmām);
  • totālā aizsardzība (ietver pirmos divus aizsardzības līmeņus un vēl daudz vairāk, piemēram, aizsardzību pret šifrēšanas programmām un ļaunatūrām).

Pirmais līmenis – antivīruss parastais parasti ir dabūjams bez maksas, bet papildus funkcijas jau tiek piedāvātas par papildus maksu, taču ne vienmēr. Tā kā konkurence ražotāju starpā ir ļoti sīva, tad daudzas no premium funkcijām joprojām var dabūt bez maksas. Lai viss darbotos teicami, jāpievērš uzmanība atjauninājumiem. Maksas risinājumiem tie tiek veikti automātiski, bet bezmaksas variantā var būt veicami manuāli.

Antivīrusu programmas – kuru izvēlēties?

Latvijā populārākie bezmaksas antivīrusi top 10 tradicionāli ir Windows Security Essentials (iekļauts jaunākajās Windows versijās bez maksas), Kaspersky Antivirus, Avast Free Antivirus, Avira Free Antivirus, VirusTotal, Comodo, Malwarebytes, ESET (NOD32) u.c. Izvēle plaša, ne visi iedziļinās un rezultātā tiek instalēta visdažādākā antivīrusu buķete.

Personīgā pieredze liecina, ka mazāk uzbāzīgs un reizē arī mazāk datoru bremzējošs ir Avast Free Antivirus un Avira Free Security Suite. Comodo un Kaspersky piedāvātie produkti laika gaitā datoru ievērojami “sabremzēja” un tika izdzēsti. Pārējie antivīrusu ražotāji dzīvē nav testēti, bet testos daudzi uzrāda labus rezultātus. Pirms izvēlēties kādu no risinājumiem, iepazīstieties ar ikmēneša testa rezultātiem, jo iespējams, ka raksta lasīšanas brīdī antivīrusu tops būs piedzīvojis izmaiņas un arī Kaspersky free versija būs kļuvusi mazāk prasīga pret datora resursiem.

Lai atrastu sev optimālo bez maksas antivīrusu, ielūkojieties Vācijas neatkarīgajā Interneta drošības centra mājas lapā – AV-TEST.ORG. Izvēlēties savas ierīces tipu (dators, mobilais telefons), lietotāja veidu (mājas lietotājs vai uzņēmums) un aplūkojiet reitingu. Jāņem vērā, ka daļa antivīrusu ir ar vienādu vispārējo reitingu, bet to ātrdarbības (“performance“) rezultāti pie slodzes ir būtiski atširīgi.

Secinājumi un kopsavilkums

Apdraudējums internetā ir reāls un bez antivīrusa neviena ierīce vairs nevar būt droša. Tradicionāli lielāku aizsardzību nodrošina maksas risinājumi, taču arī bezmaksas antivīruss var būt laba izvēle situācijās, kad lietotājs nav pārāk prasīgs un ir gatavs ieinstalēt ierīcē arī citas programmas, lai aizsargātu savus datus. Diemžēl Microsoft antivīruss windows datoriem ne vienmēr ir labākā izvēlē, jo Microsoft nepievērš pienācīgi lielu uzmanību pretvīrusu aizsardzības pilnvērtīgai nodrošināšanai.

Lai izvēlētos labāko bezmaksas vai maksas antivīrusu, apmeklējiet av-test.org, iepazīstieties ar testa rezultātiem un pieņemiet lēmumu. Raksta autors ikdienā izmanto Avast Free Antivirus. Šī programma nerada iespaidu, ka bremzētu datora darbību. Tās galvenais mīnuss – automātiskie paziņojumi – aicinājumi pāriet uz premium (maksas) līmeni. Diemžēl no tā nav iespējams izvairīties un reizi pāris dienās ir jānoklikšķina uz ķeksīša, kas noraida šādu iespēju.

Draudzīgs internets