Saskaņā ar Latvijas likumiem bērniem nav rīcībspēja un viņi nevar pārstāvēt sevi tiesībsargājošajās iestādēs. Tajā pašā laikā bērns var izceļot no valsts, ja viņam vismaz viens no vecākiem (LR pilsonis) ir noformējis notariāli apstiprinātu pilnvaru.

Dažādu aviokompāniju un valsts iestāžu mājaslapās varam atrast pretrunīgu informāciju par to, vai pilnvara ir nepieciešama. Ja vēlaties izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem un liekiem tēriņiem, ir vērts nežēlot līdzekļus un noformēt bērnam pilnvaru savlaicīgi

Svarīgi: citās valstīs, t.sk. tranzītvalstīs var būt spēkā atšķirīgi nosacījumi par bērnu un jauniešu pārvietošanos bez vecākiem. Arī pārvadātāji (piemēram, avio sabiedrības) var izvirzīt savus noteikumus.

Pirms ceļot ārpus Latvijas pārliecinieties, ka Latvijā izdotiem dokumentiem (dzimšanas apliecība, notariāli apstiprināta pilnvara, bāriņtiesas atļauja bērnam izceļot u.c.) nav vajadzīgs notariāli apstiprināts tulkojums. Informāciju par to meklējiet attiecīgās valsts Ārlietu ministrijas, Robežsardzes vai konsulārā dienesta mājaslapās.

Kam ir vajadzīga pilnvara, lai ceļotu ārpus Latvijas?

  • Bēni vecumā līdz 12 gadiem

Ceļot ārpus valsts drīkst tikai pieaugušo pavadībā (vismaz 16 gadi). Vecāku vai aizbildņa pilnvara izceļošanai ar citu pieaugušo ir jānoformē obligāti.

  • Bērni vecumā no 12 līdz 18 gadiem (neieskaitot)

Var ceļot vieni paši. Pilnvara ir nepieciešama, ja plānots izbraukt ārpus Šengenas zonas vai ārpus pilsonības valsts. Drošības pēc iesakām nokārtot pilnvaru arī bērniem vecumā no 12 līdz 18 gadiem.

Ja bērns ceļo kopā ar vismaz vienu no vecākiem, pilnvara nav vajadzīga. Būtiski, lai tēvam vai mātei būtu līdzi dokuments, kurā ir ieraksts par radniecību ar bērnu. Visdrošāk ir ņemt līdzi pasi, kurā informācija par bērniem ir iedrukāta jau iekšpusē.

Ja ceļošanas dokumentā nav ieraksta par bērna radniecību ar vecāku, līdzi jāņem arī bērna dzimšanas apliecība vai tās notariāli apliecināta kopija.

Kur var noformēt pilnvaru bērna izceļošanai no valsts?

Nepilngadīgam bērnam, kas ceļo vienatnē līdzi ir jābūt pasei vai ID kartei (tikai ES) un notariāli apstiprinātai pilnvarai.

Pilnvaru var nokārtot pie jebkura Latvijas notāra. Līdzi jāņem sava, kā arī bērna pase, dzimšanas apliecība vai ID karti. Paša bērna klātbūtne pilnvaras kārtošanā nav nepieciešama. Ja jums ir drošs e-paraksts, notārs dokumentu var sagatavot arī elektroniski, videokonferences režīmā.

Pilnvaru var kārtot arī vairākus mēnešus pirms plānotās izbraukšanas no valsts.

Cik maksā pilnvaras nokārtošana?

  • Pilnvara bērna izbraukšanai no valsts kopā ar pavadoni (piemēram, skolotāju) izmaksā 17,06 EUR.
  • Pilnvara bērna izbraukšanai vienatnē izmaksā 21,36 EUR.

Kādi dokumenti ir vajadzīgi bērnam, izbraucot no valsts?

Bērnam līdzi ir jāņem pase vai ID karte (derīga tikai ES ietvaros) un notariāli apstiprināta pilnvara. Pasei vai ID kartei ir jābūt derīgai vismaz trīs, bet reizēm arī vismaz 6 mēnešus no plānotā ceļojuma beigu datuma.

Ceļošanai uz valstīm ar kurām Latvijai nav noslēgts bezvīzu režīms, ir vajadzīga arī vīza.

Papildus piesardzība – noteikti izlasiet

  • Pirms došanās uz ārzemēm noskaidrojiet drošības situāciju un ierobežojumus ceļošanai konkrētajā valstī. Var likties, ka Eiropā tas nav aktuāli, bet reizēm arī ES valstīs tiek izsludināti papildus ierobežojumi.
  • Plašāku informāciju par robežas šķēršošanu varat iegūt, sazinoties ar Valsts robežsardzi (tālr. 67075616, e-pasts: robezsardze@rs.gov.lv vai Ārlietu ministrijas mājaslapā.
  • Jebkuras problēmas atrisināt būs vieglāk, ja bērnam būs noformēta un pārtulkota notariāli apstiprināta pilnvara.
  • Vēlams iegādāties arī ceļojuma veselības apdrošināšanu. Bez maksas varat noformēt arī EVAK karti. EVAK karte garantē Latvijas pilsoņiem iespēju saņemt līdzvērtīgu medicīnisko palīdzību ārkārtas situācijā kā mītnes valsts pilsoņiem.
  • Sagatavojiet bērniem pases vai ID kartes kopijas. Nofotogrāfējiet tās un aizsūtiet sev uz e-pastu. Ja gadīsies nozaudēt dokumentus, kopija būs labāk kā nekas.
  • Ārkārtas situācijā palīdzību varat meklēt arī Ārlietu ministrijas Konsulārajā dienestā (tālr. +371 67015905 vai +37126337711, e-pasts: palidziba@mfa.gov.lv).

 

 

Draudzīgs internets