Bērnu drošība internetā

Internets tāpat kā reālā pasaule paredz noteiktus uzvedības principus un noteikumus. Lai varētu internetā uzturēties droši, neapdraudot sevi un citus ievēro šādus kopējus uzvedības noteikumus:

 1. Never vaļā epastus vai to pielikumus no svešiniekiem un pat draugiem, ja neesi pārliecināts par to saturu.
 2. Neizpaud ziņas par sevi svešiniekiem – dzīvesvietu, skolu, klasi, telefona numuru, skype niku u.c. privātas detaļas. Pat, ja sarunas vedējs uzdodas par tavu vienaudzu, tu nevari būt drošs, ka tā ir taisnība.
 3. Nepieņem dāvanas no svešniekiem. Tu nekad nezini, vai sarunu partneris ir tas par ko uzdodas.
 4. Apmeklējot nezināmas mājas lapas nespied uz baneriem vai pogām, jo tādējādi vari inficēt savu datoru ar dažādiem vīrusiem vai ļaunatūrām (spiegošanas programmām – “spyware“);
 5. Foto, audio vai video lejupielādes no interneta palielina risku inficēt datoru vai viedtālruni ar vīrusiem vai ļaunatūru.
 6. Esi pieklājīgs. Rakstot komentārus, viedokļus vai ievietojot rakstus internetā uzvedies tāpat kā dzīvē. Neapsmej, neaizskar un nepazemo citus. Jau ar vienu vārdu Tu vari kāda dzīvi uzlabot vai sagraut.
 7. Darbība internetā nav anonīma. Tavas darbības var izsekot interneta pakalpojumu sniedzējs vai to vietņu, kuras apmeklē uzturētājs. Rīkojies saprātīgi.
 8. Interneta spēlēs nepērc atjaunošanas kodus, īpašus tērpus vai citas mantas spēļu varoņiem bez vecāku atļaujas. Par ietaupītajiem līdzekļiem varēsi nopirkt sev reālā dzīvē kādu mantu vai pat doties tuvākā vai tālākā ceļojumā. Ja tērē vecāku naudu, zini, ka viņi par to nebūs priecīgi un nepatikšanas var sanākt ļoti lielas gan Tev, gan vecākiem.
 9. Palielini savu izpratni par internetu. Mācību nolūkos vari izveidot savu mājaslapu. (Lai to izdarītu būs vajadzīgs hostings, domēns (no 18 gadiem) un vecāku palīdzība.

Darbošanās sociālajos tīklos

Tev patīk Facebook, Draugiem, Twitter, Whatsapp, Instagram, Snapchat, Skype u.c. aplikācijas, kas ļauj sarunāties vai dalīties ar foto, bet ar tiem ir saistītas arī briesmas. Tu vari palielināt savu drošību, ja būsi patiess ar vecākiem un ievērosi šādus noteikumus.

 1. Nepieņem svešinieku uzaicinājumus bez iepriekšējās izpētes. Ir OK runāties ar vienaudžiem, taču reizēm vienaudži nav tie par ko izliekas, bet citreiz tie nepavisam nav vienaudži.
 2. Neizpaud savu kontaktinformāciju vai citu informāciju, kas var ļaut tevi atrast reālā dzīvē jauniem paziņām arī pēc vairāku nedēļu vai mēnešu sarunas bez vecāku atļaujas.
 3. Pārbaudi paziņu personību, aplūkojot viņu sociālo tīklu profilus – vai tie ir aktīvi, vai ir reāli draugi, kāda ir līdzdalība diskusijās vai sarunās. Galējais līdzeklis – izveidot sev jaunu skype profilu un sarunāties internetā, lūdzot paziņu ieslēgt webkameru. Ja tas nav iespējams, personības pārbaude nebūs pilnīga un droša.
 4. Nepiekrīti tikties klātienē bez trešajām pusēm (vecākiem, pilngadīgiem brāļiem). Ja neesi sasniedzis pilngadību vienaudžu klātbūtne var nebūt pietiekama aizsardzība, tiekoties ar svešinieku. Reti, tačt gadās, ka interneta paziņām nebūt nav tie labākie nolūki.
 5. Nesūti interneta paziņām epastu, foto vai video tādā formā  kuru saturs vēlāk var likt Tev to nožēlot vai kaunēties. Internetā ir ļaundari, kas saņemot fotogrāfijas cenšas to sūtītāju šantažēt – pieprasot naudu vai citas vērtīgas lietas, pretējā gadījumā draudot saņemtās fotogrāfijas publicēt internetā. Arī fotogrāfijas, kas šobrīd šķiet nevainīgi joki, kļūstot pieaugušam var ļauni atspēlēties.
 6. Domā, kur klikšķini. Ja spied uz kāda linka (teksta vai attēla saites) sociālajos tīklos nereti var nokļūt citās mājas lapās. Šīs mājas lapas var saturēt ļaundabīgas programmas, kas ievāc ziņas par apmeklētājiem un vēlāk tos izspiego, kopē datus no tava datora, zog paroles vai sabojā tavu datoru. Neej uz aizdomīgām lapām.

 

 

 

Draudzīgs internets