Gada ienākumu deklarācijas iesniegšana ir ērts un salīdzinoši vienkāršs veids, kā atgūt pārmaksātos nodokļus par attaisnotajiem izdevumiem (izglītība, medicīna, zobārstniecība, iemaksas privātajos pensiju fondos, uzkrājošā dzīvības apdrošināšana).

Deklarācijas aizpildīšanu varat paveikt saviem spēkiem, sekojot mūsu izveidotajai instrukcijai. Jums nav vajadzīga grāmatvedības firma vai konsultants, kuram par to ir jāmaksā. Vienreiz izdarīsiet un varēsiet palīdzēt arī citiem.

Vairumam Latvijas iedzīvotāju gada ienākumu deklarācijas iesniegšana ir brīvprātīga. Atsevišķām kategorijām deklarācijas iesniegšana ir obligāta (skaidrojumu skat. šeit).

Kā iesniegt gada ienākumu deklarāciju?

Deklarāciju var iesniegt par sevi un pirmās pakāpes ģimenes locekļiem, iekļaujot tajā attaisnotos izdevumus par pēdējiem 3 gadiem. PIEMĒRS:

iesniedzot deklarāciju 2024. gadā, varat iekļaut datus par 2023., 2022. un 2021. gadu. Deklarāciju par iepriekšējo gadu varat iesniegt no tekošā gada 1. marta, taču nesteidzieties. Pirmajās dienās EDS sistēma mēdz piedzīvot pārslodzi. Labāk to darīt vismaz nedēļu vēlāk.

1.Gada ienākumu deklarācijas iesniegšana Latvijā noris caur VID EDS sistēmu. Lai to izmantotu jums ir nepieciešams e-paraksts ar karšu lasītāju, pieeja savai internetbankai (izvēlne – Latvija.lv), Smart ID (Latvija.lv) vai EDS lietotājvārds un parole.

Atveriet – https://eds.vid.gov.lv/login/ un izvēlieties autentifikācijas līdzekli.

2. Kad esat ielogojušies EDS sistēmā, lapas labajā sānā izvēlies pogu – Gada ienākumu deklarācija.

3. Nākamais solis ir izveidot jaunu gada ienākumu deklarācijas veidlapu. Lai to izdarītu, klikšķiniet uz izvēlnes “Sagatavot”.

4. Izvēlies deklarācijas aizpildīšanas formu – Vienkāršo vai Sarežģīto. (Pirms izvēlies, izlasi katras formas aprakstu. Lielākajai daļai pietiek ar Vienkāršoto formu.)

5. Pievienojiet dokumentus (čeki, rēķini).

Šajā sadaļā arī redzēsiet, vai nav izveidojies nodokļu parāds vai pārmaksa.

6. Pievienot maksājuma dokumentu (čeks, rēķins), norādot atbilstošo kategoriju un citas nepieciešamās ziņas (uzņēmuma reģistrācijas numurs, savu vai radinieka vārdu un uzvārdu, personas kodu, čeka vai e-čeka numuru u.c. detaļas.

Svarīgi  – izdevumiem par ārstniecību un zobārstniecības pakalpojumiem būs papildus sadaļa – “Summa, ko sedz darba devējs vai apdrošinātājs”. Ja jums ir apdrošināšanas polise vai darba devējs ir apmaksājis daļu no šiem izdevumiem, ierakstiet precīzu kompensācijas summu.

Kad tas izdarīts, klikšķiniet “Saglabāt un aizvērt”. Pēc tam pievienojiet tādā pašā veidā arī citus čekus.

7. Pēc visu čeku pievienošanas, klikšķiet izvēlni “Pārbaudīt un saglabāt”.

 

8. Ja jums ir apdrošināšanas polise, neaizmirstiet norādīt apdrošinātāja nosaukumu un polises derīguma termiņu.

Papildus tam deklarācijā būs jāieraksta arī jūsu bankas konta numurs un SWIFT kods. Piemēram, Swedbankai tas ir HABALV22. Šo kodu varat atrast savas bankas sadaļā Kontakti vai bankas mājaslapas pašā apakšā.

9. Pēdējā logā klikšķiniet uz pogas Iesniegt.

Instrukciju par to, kā aizpildīt gada ienākumu deklarāciju varat noskatīties arī video formātā.

Cik daudz naudu varu atgūt, iesniedzot deklarāciju?

Iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, jūs varat atgūt:

  1. ne vairāk kā 600 EUR par attaisnotajiem izdevumiem. Pie tiem pieskaitāmi izdevumi par a) izglītību, b) ārstnieciskajiem pakalpojumiem un c) zobārstniecību, d) dāvinājumiem un ziedojumiem. (Otrs limits ir 50% no gada apliekamajiem ienākumiem un ne vairāk kā esat samaksājuši nodokļos).
  2. ne vairāk kā 4000 EUR no iemaksām privātajos pensiju fondos un apdrošināšanā ar līdzekļu uzkrāšanu. (Ierobežojums – 10% no gada apliekamā ienākuma).
  3. ne vairāk par 600 EUR par katra pirmās pakāpes ģimenes locekļa (t.sk. par nepilngadīgiem brāļiem un māsām, ja viņiem n av darbaspējīgu vecāku) ārstniecības, zobārstniecības vai izglītības izdevumiem.

Situācijās, kad attaisnoto izdevumu summa pārsniedz 600 EUR tie automātiski pārcelsies uz nākamajiem trīs gadiem, kad iesniegsiet deklarāciju.

Cik ātri man VID atmaksās pārmaksātos nodokļus?

Pēc gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas VID izvērtēs datus (izlases kārtībā) un atmaksās līdzekļus 3 mēnešu laikā.

Papildus informācija

Atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par deklarāciju iesniegšanu varat atrast VID mājaslapā šeit.

 

Draudzīgs internets