Mājas ārdurvis un pat dzīvokļa ārdurvis ir pietiekami dārgas, lai pirms to iegādes veiktu izpēti. Ir dažādi cenu salīdzināšanas portāli, kas palīdz salīdzināt cenas un interneta veikali, kur pirkt lētākas vai dārgākas durvis. Ierobežots durvju piedāvājums pieejams arī būvniecības veikalos (Kurši, Senukai, Depo) un vienmēr var mēģināt tās pasūtīt vietējā galdniecībā. Pirms veikt pirkumu ir jāzina savu durvju izmērs un vēršanās virziens.

Kā pareizi uzmērīt durvis?

Durvju izmērs ir atkarīgs no ailes izmēra. Ja aile ir pārlieku maza, to var mēģināt paplašināt, bet situācijās, kad aile ir pārāk liela, tukšās spraugas var aizpildīt ar izolācijas materiālu un uzlikt lielākas durvju aplodas.

  • Uzmērot durvis, jums ir jāmēra durvju ailes augstums un platums. Šeit ir jāparedz vieta ne tikai durvīm, bet arī durvju kārbai. Vairumā gadījumu durvju vērtne (durvis) ir par aptuveni desmit centimetriem šaurāka nekā durvju aile.
  • Astoņi centimetri no brīvās telpas ir jāatvēl durvju kārbai, bet divi centimetri paliek siltumizolācijai (montāžas putas, akmensvate, pakulas vai cita veida blīvējums).

Salīdzināt dažādus durvju modeļus varat internetveikalā Durvju pasaule. Metāla durvis šeit ir pieejamas visvairāk, bet var atrast arī ārdurvis mājai vai dzīvoklim no koka, kā arī bīdāmās durvis. Kopumā tur atrast vairākus simtus durvju modeļus un variācijas dažādās krāsās un dizaina variantos.

Sērijveida dzīvokļu durvju izmēri

Sērijveida dzīvokļiem ir zināmi aiļu izmēri un pasūtīt durvis internetā nebūs problēmas. Atliek tikai pateikt tirgotājam mājas sēriju. Tirgotājs automātiski piedāvās piemērotākos durvju modeļus.

Dzīvokļu sērija Durvju kārbas izmērs (papildus jāparedz 1,5 cm – 2 cm izolācijai)
Čehu projekts 950х2050mm
Franču projekts 950х2050mm
Hruščova laika projekts 860х2050mm vai 950х2050mm
Lietuviešu projekts (vecais) 860х2050mm
Lietuviešu  projekts (jaunais) 860х2050mm
Staļina laika 950х2050mm
Specprojekts 950х2050mm
103. sērija 950x2050mm
104. sērija 950х2050mm
119. sērija 950х2050mm
467. sērija 860х2050mm
602. sērija 860х2050mm (jāveic ailes paplašināšana)

(*Pārbaudīt kādas sērijas dzīvoklis jums ir, varat Vikipēdijā.)

Ja nedzīvojat sērijveida mājā, jārīkojas pašam, var pieaicināt kādu zinošāku celtnieku vai jāizsauc meistaru, kas uzmērīs durvis. Pasūtot durvis konkrētā uzņēmumā, salīdzinoši netālu no dzīvesvietas, uzmērīšana būs par brīvu. Pretējā gadījumā būs jāmaksā arī par uzmērīšanas pakalpojumu (laiks, transporta izmaksas).

Durvju vēršanās virziens  – labās vai kreisās durvis?

Noteikt durvju vēršanās virzienu ir pavisam vienkārši.

  • Nostājieties ar seju pret durvīm. Stāviet durvīm tajā pusē uz kuru tās veras (mājas iekšpusē vai ārpusē).
  • Labās puses durvīm (labās durvis), verot uz sevi, durvju rokturis būs kreisajā pusē, bet eņģes labajā pusē. (Durvis ērtāk būs atvērt ar labo roku.)
  • Kreisās puses durvīm (kreisās durvis), verot uz sevi, durvju rokturis būs labajā pusē, bet eņģes kreisajā pusē. (Durvis ērtāk būs atvērt ar kreiso roku.)

Durvju vēršanās virziens ir jāzina obligāti un jānorāda pārdevējam, veicot pasūtījumu. Pretējā gadījumā var gadīties, ka pasūtīsiet durvis, kuru lietošana būs ne tikai neērta, bet arī apgrūtinās ikdienas gaitas.

Draudzīgs internets