Atvaļinājums, komandējums, tālāku draugu apmeklējums ārzemēs vai tepat Latvijā. Lielākoties, šie ir galvenie iemesli, kādēļ Latvijas iedzīvotājiem vajadzīgs īres auto, taču ir arī tādi, kuriem auto noma ir pirmā izvēle, kad vajadzīgs transportlīdzeklis ilgtermiņa lietošanā. Skan neparasti, bet šādi cilvēki tiešām pastāv. Turpinājumā aplūkosim, kā izvēlēties auto nomu katrai dzīves situācijai.

Īstermiņa vai ilgtermiņa auto noma – kuru izvēlēties?

Nolaižoties ar lidmašīnu vai ierodoties ar kuģi galapunktā, mēs neplānojam nomāt auto uz pusgadu vai gadu. Parasti ir runa par to, ka auto ir vajadzīgs uz dažām dienām, nedēļu vai maksimums mēnesi. Šajā periodā tiek apskatīts galamērķis, izbaudīts atvaļinājums un dodamies atpakaļ.

Arī tepat Latvijā, kad saplūst personīgais auto un nav cits vietā auto noma var izlīdzēt, bet tas negadās bieži. Vairums latviešu cenšas aizņemties automašīnu no draugiem, radiem vai vienkārši brauc dažas dienas ar sabiedrisko transportu. Ja tas nav iespējams, atliek apmeklēt kādu no autonomas uzņēmumiem, lai atrastu izdevīgāko risinājumu.

Ilgtermiņa auto noma savukārt ir paredzēta situācijām, kad īres auto ir vajadzīgs uz krietni ilgāku periodu – pāris mēneši, pusgads, gads vai ilgāk. To izmanto gan privātpersonas, gan uzņēmumi, kam ir vajadzīgs viens vai vairāki auto, bet nav līdzekļi vai vēlme veidot savu autoparku.

Vai tas ir dārgi? Jā, un, nē. Dārgi, ja rēķinām, ka vecu, lietotu auto var nopirkt par 3000 EUR un lēti, ja salīdzinām ilgtermiņa un īstermiņa nomas cenas. Piemēram, šobrīd četrvietīgo auto uz pusgadu varētu iznomāt pat par 300 eur – 500 eur mēnesī. Salīdzinoši īstermiņa nomā ir jāmaksā minimums 30 eur – 50 eur dienā, neskaitot papildus maksājumus par apdrošināšanu, bērna sēdeklīti, garantētu GPS navigāciju, apdrošināšanu u.c. maksājumiem.

Kādēļ nomāt auto, ja var nopirkt līzingā?

Vairums Latvijas iedzīvotāju pērk lietotu vai mazlietotu auto. Šim mērķim tiek izmantoti personīgie iekrājumi un/vai ņemts kredīts vai līzings bankā. Tiktāl viss ir jauki, taču ne visiem ir nauda pirmajai iemaksai vai bankas dod kredītu.

Tā vietā aizvien vairāk cilvēku izvēlas nomāt auto ilgtermiņā. Ja automašīna vairs nav nepieciešama, to var atdot atpakaļ nomas uzņēmumam un visas saistības būs izbeigtas. Izvēloties auto kredītu vai līzingu, saistības būs daudz nopietnākas. Atkāpties no līguma izpildes nav vienkārši, bet, ja tas tiek darīts, atlikusī auto amortizācijas vērtība var būt zemāka nekā domāts un nāksies vēl papildus piemaksāt.

Papildus tam nomai ir vēl kāda mazāk zināma priekšrocība. Nomnieks drīkst atgriezt transporta līdzekli un tā vietā iegūt lietošanā citu auto. Tā rezultātā, ir iespējams visu laiku braukt ar praktiski jaunu vai ļoti mazlietotu auto. Apnika viens, ņem citu, protams, līguma nosacījumu ietvaros.

Kā izvēlēties izdevīgāko auto nomu Latvijā vai ārzemēs?

Ar izdevīgāko mēs parasti saprotam tikai vienu – lētāko, taču kritērijiem ir jābūt vairākiem:

  • Nomas auto izmaksas (īre, apdrošināšana, pašrisks);
  • Atgriešanas nosacījumi (kur un kā atgriezt auto);
  • Atsauksmes

Izmaksas

Labākais veids kā atrast lētāko īres auto, ja citi kritēriji nav svarīgi ir piedāvājumu salīdzināšana. Ārzemēs populārākās auto nomas ir Hertz, Avis, Sixt, Alamo un Europcar. Tās mēs varam atrast lidostās, dzelzceļa stacijās vai ostās, biežāk gan tieši lidostās. Papildus tam katrā valstī arī Latvijā ir daudz mazāka līmeņa uzņēmumu, kurus arī ir vērts izvērtēt (vismaz dažus).

Piedāvātais automašīnu klāsts tajās visās ir puslīdz vienāds, bet cenas var būtiski atšķirties. Lai atrastu lētāko – apmeklējiet to mājaslapas un salīdziniet līdzīgas konfigurācijas auto noteiktos datumos. Ja gribat izmēģināt ko īpašu, izvēlieties jaunu ekslukzīvu auto, varbūt pat elektroauto.

Kad cena salīdzināta, pievērsiet uzmanību papildus nosacījumiem – vai KASKO ir obligāts, cik maksā apdrošināšana un cits aprīkojums, ja tās ir vajadzīgs. Auto nomas samērā bieži par bērnu sēdeklīša īri prasa gandrīz pusi no auto īres cenas.

Izvēloties dārgāko apdrošināšanu, parasti pašrisks ir zems, bet polises cena būtiski augstāka nekā lētākai apdrošināšanai. Kuru izvēlēties? Šeit nav vienotas atbildes. Skatieties, kur plānojat braukt, savas prasmes un riska toleranci.

Atgriešanas nosacījumi

Vairums auto nomu pieprasa, lai auto tiktu atgriezts ar pilnu bāku. Lai to izdarītu Googlemaps vai citā navigācijā aplūkojiet, kur atrodas nomai tuvākā degvielas uzpildes stacija.

Ceļotājiem, kas mājup dodas no citas lidostas ir vērts izvēlēties iznomātāju, kas ļauj atgriezt auto citā nomas punktā. Ja šim punktam netiek pievērsta uzmanība, sekas var būt ļoti nepatīkamas.

Ilgtermiņa auto nomām atgriešanas nosacījumi parasti netiek prasīts atgriezt automašīnu ar pilnu bāku, taču var būt arī izņēmumi. Šī iemesla dēļ vienmēr rūpīgi lasiet līguma noteikumus.

Atsauksmes

Labākais veids kā atrast atsauksmes par auto nomām, ir apjautāties draugiem vai paziņām. Vēl varat skatīties atsauksmes Trustpilot, Sudzibas.lv vai ceļotāju Facebook grupās. Katram no uzņēmumiem parasti būs kāda negatīva atsauksme, jo cilvēki ir dažādi, bet ir svarīgi saprast tendences. Ja negatīvais ir būtiski vairāk, šādai nomai labāk mest līkumu.

Secinājumi

Īstermiņa auto nomas ir izdevīgas tikai īstermiņa lietošanai. Tās varam izmantot atvaļinājumā vai reizēs, kad nav citu variantu. Izmaksas šādam pakalpojumam ir samērā augstas un, ja vajadzīgs auto uz laiku, kas pārsniedz 1 mēnesi, ir jāvērtē citi varianti.

Ilgtermiņa auto nomu piedāvājums ir daudz lētāks. Par īrētu automašīnu var nākties maksāt tikai 300 – 500 eiro mēnesī, kas ir maz, ja ņemam vērā, ka īstermiņā par šo pašu pakalpojumu ir jāmaksā vismaz 30 – 50 eiro dienā.

Labākais veids, kā atrast lētāko un izdevīgāko piedāvājumu ir to salīdzināšana internetā. Katram sevi cienošam nomas uzņēmumam ir sava mājaslapa, kurā var salīdzināt cenas un rezervēt auto. Papildus tam nedrīkst aizmirst par atsauksmēm – personīgām vai internetā, taču tās ir jāvertē kritiski.

Ja ievērosiet šos vienkāršos nosacījumus un vēl rūpīgi lasīsiet līguma nosacījumus, noteikti atradīsiet sev izdevīgu piedāvājumu.


Citus noderīgus padomus varat atrast šajā mājaslapas sadaļā.

Draudzīgs internets