Tikai retais no interneta lietotājiem mūsdienās varētu būt pārsteigts, ka, apmeklējot dažādas interneta vietnes, atstāj informāciju par sevi. Vajadzības gadījumā šo informāciju var izmantot, lai identificētu konkrētu lietotāju. Tas tiek paveikts, izmantojot cookies, mazus teksta failus, kas tiek saglabāti mūsu datoros ik reizi kā apmeklējam kādu vietni. Taisnības labad gan jāsaka, ka dažas vietnes to nedara.

Lai pasargātu savu privātumu iespējami pilnīgā veidā, Tu vari rīkoties sekojoši:

Google vietā izmanto DuckDuckGo

DuckDuckGo.com ir pārlūks, kas nesaglabā nekādu privāto informāciju par saviem lietotājiem. Vari izmantot arī Startpage.com, kas vismaz formāli to nedara, taču tā kā Startpage izmanto google resursus, tad labāk, tomēr lietot DuckDuckGo.

Izmanto unikālas paroles

Katrā interneta vietnē, forumā, internetbankā izmanto citu paroli. Parolei ir jāsastāv no lielajiem, mazajiem burtiem, skaitļa(iem) un kāda speciālā simbola, ko var iegūt uzspiežot uz datora klaviatūras Shift+kādu no skaitļiem, kas novietoti klaviatūras augšpusē.

Atcerēties šādas paroles nav vienkārši, taču vari izmantot dažādus vārdus, pieliekot klāt kādu sev nozīmīgu datumu. Piemērs – AivaraBernibasMaja94! Alternetīva sarežģītām parolēm būtu, izmantot kādu no speciālajām paroļu šifrēšanas programmām, piemēram, KeepPass. Papldus drošībai vērts visas paroles pierakstīt uz parastas A4 lapas, jo elektroniskie līdzekļi agri vai vēlu var sabojāties.

Šifrē datus

Internetā klejo dažādi kripto vīrusi, kas sašifrē visu informāciju upuru datoros un, līdz šim nav atrasts iedarībs līdzeklis, kā ar tiem cīnīties. Lai pasargātu savu datu drošību, arī katrs pats var šifrēt savus lejupielādētos datus ar BoxCryptor vai tam līdzīgu programmu.

Izvēlies drošu epastu

Izvērtē sava epasta drošību. Pasaulē drošākais epasts šobrīd skaitās StartMail.com. To var izmantot 7 dienas bez maksas, bet gadā diemžēl ir jāmaksā 50 eur par sava privātuma nodrošināšanu. StartMail gan nav vienīgais, kas šifrē datus, taču arī citi līdzvērtīgi risinājumi ir maksas pakalpojumi. Visi bezmaksas epasti patiesībā nav bezmakasas, jo tiek maksāts ar savu privātumu un reklāmu skatīšanos. Sevišķi izteikta reklāmu pārbāztība ir latviešu inbox elvē epastā.

Apmeklējot internetu, izmanto VPN

VPN nodrošina, ka vietnes, ko apmeklē neredzēs tavu patieso ip adresi. VPN izmantošana ir maksas pakalpojums, bet ļauj apmeklēt arī tādas interneta vietnes, kas ir paredzētas lietošanai tikai konkrēta reģiona, piemēram, Vācijas vai ASV lietotājiem. Papildus vērts izmantot kādu no pārlūkā redzamo reklāmu bloķēšanas programmām (addon).

Nenorādi savu personīgo informāciju

Reģistrējoties daudzas vietnes, lūdz norādīt lietotāja vārdu, uzvārdu, dzīves vietu un citus datus. Tev nav jānorāda savi patiesie dati, jo nav zināms, kā šī informācija varētu tikt izmantot nākotnē.

Iepērkoties izmanto paypal vai citu starpniekservisu

Iegādājoties preces vai pakalpojumus internetā, izmanto paypal,, webmoney vai Latvija internetbankas norēķinu priekšrocības. Tas nodrošinās, ka pārdevējam nebūs pieejami dati Jūsu bankas kartes vai konta informācijai. Darījums notiks caur starpnieku, kas var nedaudz sadārdzināt procesu, bet ievērojami palielinās drošību. Ja neviena no šādām iespējām netiek piegādāta, tad labāk ir apmaksāt rēķinu no sava bankas konta, nevis maksāt, norādot savu vārdu, uzvārdu, konta numuru un maksājumu kartes drošības kodu.

Izmanto drošu pārlūku

Gan Chrome gan Firefox ir iespēja apmeklēt interneta vietnes maksimāli anonīmi – izmantojot Private Browsing (Firefox) un PrivateWindow (Chrome). Neviens no šiem risinājumiem gan nav pilnīgs. Datu drošību varat palielināt, izmantojot kādu no speciāli pastiprinātajiem pārlūkiem. Piemēram, PirateBrowser ir portatīvais Firefox (darību var uzsākt no usb vai datora) apvienots ar daudziem noderīgiem papildinājumiem. Alternatīva būtu izmantot arī TorBrowser, bet tā izmantošana ir mazliet sarežģītāka.

Draudzīgs internets