Internets ikvienam sniedz plašas iespējas savstarpēji sazināties un izmantot dažādus audiovizuālos izteiksmes līdzekļus. Daļa interneta lietotāju vēlas arī radio klausīties internetā. To var paveikt dažādi, taču ērtāk ir izmantot online radio mājas lapas, kurās visi radio ir pieejami vienkopus. Rezultātā atkrīt nepieciešamība pārslēgt vairākas mājas lapas un brīdī, kad mūzikas vietā ir dzirdamas reklāmas, var uzslēgt citu radio staciju.
Kur vislabāk klausīties interneta radio?
Latvijā ir dažas interneta adreses, kurās var dzirdēt vairākas radio stacijas vienā vietā, taču vislabāko funkcionalitāti nodrošina radio.lv. Online radio šeit ir saranžēti, galvenokārt, pēc to popularitātes. Tāpat var atsevišķi izvēlēties Latvijas radio, ārzemju radio stacijas vai krievu radio. Plašāku ieskatu pieejamajās iespējās varat iegūt, izvēloties sākumlapu, kur apkopoti visi Latvijas online radio – http://radio.lv/, kā arī var klausīties ārzemju radio stacijas.
Otra iespēja ir izvēlēties individuālu radiostaciju mājaslapas. Piemēram, ja klausāties tikai Radio SWH, ejiet uz radioswh.lv. Radio Skonto faniem jāklausās RadioSkonto.lv u.t.t. Mūsdienās katra radiostacija Latvijā un ārzemēs cenšas nodrošināt iespēju klausītājiem dzirdēt tās pārraides tiešraidē savā mājaslapā vai izmantojot dažādas aplikācijas un servisus.
Šobrīd radiostaciju īpašnieki cenšas, lai domēna nosaukums būtu viegli iegaumējams un parasti tas ir tieši tāds pat kā radiostacijas nosaukums (ar izņēmumiem). XO FM ir izvēlējušies bāzēties uz .fm domēna un ja ierakstīsiet pārlūkā xofm.lv tiksiet pārvirzīti uz tās mājaslapu xo.fm. Īss, taču, mūsuprāt, grūti ielāgojams nosaukums.
Ko darīt, ja radio saturs mani neapmierina?
- Pirmkārt, pārslēdziet citu radiostaciju. Konkurence ir pietiekami liela, lai klausītos to, ko sirds kāro. Tāpat ir vērts mēģināt sazināties ar savu mīļāko radio un pasūdzēties par repertuāru.
- Situācijās, kad radio skandē naida runu vai jebkādā citā veidā pārkāpj Latvijas likumus, rakstiet oficiālu sūdzību NEPLP – https://www.neplpadome.lv/lv/. Šī iestāde ir atbildīga par visu plašsaziņas līdzekļu uzraudzību Latvijas teritorijā, t.sk. sabiedriskajiem un publiskajiem radio.
- Trešā iespēja, izpētiet situāciju un dibiniet paši savu radiostaciju. Interneta radio dibināšanas izmaksas ir salīdzinoši zemas un lielāko izaicinājumu radīs repertuāra atlasīšana. Tāpat būs jāmaksā nodeva autortiesību sargiem – AKKA/LAA. Par tehniskajām niansēm papildus informāciju meklējiet interneta plašumos.
Vai radio klausīšanās vēl ir modē?
Saskaņā ar lietotāju aptaujām, ik mēnesi radio Latvijā klausās gandrīz 1 miljons iedzīvotāju. Tas nozīmē, ka šis joprojām ir viens no labākajiem veidiem kā sasniegt plašu auditoriju. Tiesa, radio staciju skaits pārsniedz trīs desmitus un katrai no tām ir tikai neliels lietotāju skaits.
Paši populārākie radio Latvijā jau tradicionāli ir Latvijas Radio 2, Radio Skonto, Latvijas Radio 1, SWH un Star FM. Jaunieši savukārt vairāk klausās EHR, EHR Super Hits un nedaudz arī Radio Pieci. Krievi un krievvalodīgie turpretim dod priekšroku Retro FM, Avto radio un Russkoje radio, kas translē no Krievijas. Apmeklējot Radio.lv varat klausīties arī jau pieminētās radiostacijas krievu valodā.
Ko darīt, ja nav interneta pieslēguma?
Lielākā daļa radio klausītāju joprojām izmanto parastos radio aparātus un klausās radiostacijas pārraides darbā, mājās vai auto. Diemžēl Latvijā ir izveidota sistēma, kurā dažādos reģionos un novados katrai radiostacijai ir piešķirtas citas frekvences. Ja mazajām reģionālajām stacijām tas neko neietekmē, jo viņas dzird tikai lokāli, tad nacionālā mēroga radiostacijām un klausītājiem tas rada lielas neērtības.
Apstākļos, kad nepieciešams atrast kādas radiostacijas frekvenci, apmeklējiet VAS “Elektroniskie sakari” mājaslapu – https://www.vases.lv/lv/broadcasting_fm. Frekvenču diapazons šeit ir sadalīts numerācijas secībā, līdz ar to ērtākai navigācijai jāizmanto meklēšanas funkcija (taustiņi – “Ctrl+F”). Otra iespēja atrast, kāda ir radiostacijas frekvence – http://radio.lv/frekvences/ Šeit radio stacijas ir sadalītas alfabētiskā secībā un navigācija ir mazliet ērtāka. Jaunāko informāciju drošības pēc gan labāk meklēt Elektronisko sakaru tīmekļa vietnē.
Nobeigumā vērts pieminēt, ka frekvenču neloģiskais sadalījums ir vēl viens iemesls, kādēļ interneta radio pamazām kļūst aizvien populārāki. Vēsturiski frekvenču dalītāji mūsu valstī neiedomājās par iespēju katrai radio stacijai rezervēt noteiktu frekvenci visā valstī. Tā rezultātā tiem, kas klausās radio savos radioaparātos nākas regulēt un meklēt frekvences, pārvietojoties ārpus savas ierastās dzīvesvietas. Laiks rādīs vai online radio spēs aizstāt parasto radio aparātu.